fbpx

Giełda odpadów meblowych kup i sprzedaj odpady meblowe

Co zrobić z odpadami meblowymi ?

Stolarze często pytają Co zrobić z odpadami meblowymi ?

Płyty wiórowe na stercie - co zrobić z odpadami meblowymiWydawać by się mogło, że problem z odpadami meblowymi można rozwiązać w bardzo prosty sposób. Teoretycznie można byłoby je wrzucić do pieca, a co za tym idzie – ogrzać np. hale, w których produkowane są meble. Przez wiele lat tak stolarze robili w wielu fabrykach. 

Obecnie jednak takie postępowanie jest niezgodne z prawem, a konkretnie – z przepisami o ochronie środowiska. O ile pozostałości po czystym drewnie w postaci trocin nie zawierają żadnych środków chemicznych, o tyle inne – już tak. 

W efekcie, podczas ich spalania, do atmosfery przedostają się szkodliwe substancje. Co zatem można zrobić z odpadami meblowymi? 

Odpowiadamy.

Sprzedaj odpad meblowy

Zacznijmy od tego, że odpady meblowe w postaci blatów lub większych gabarytowo kawałków płyty można sprzedawać w odpowiednim, przeznaczonym do tego serwisie. Najpopularniejsze serwisy gdzie można sprzedać odpady to Odpady Mebloweolx, allegro.

Dzięki temu zainteresowane osoby będą mogły je odkupić, a następnie – wykorzystać je do tworzenia kolejnych mebli, tyle że z recyklingu.

Lista odpadów meblowych na giełdzie

Takie działanie idealnie wpisuje się w strategię zero waste. Coraz częściej możemy dziś spotkać łóżka czy stoły wykonane np. z drewnianych palet. W prosty sposób można zatem nadać im nowe życie. Praktycznie każda forma odpadu nadaje się do wykreowania nowego krzesła czy biurka. Z niektórych odpadów można stworzyć prawdziwe, designerskie arcydzieła.

Dzielenie się płytami z różnych materiałów, poprzez skup odpadów meblowych, zdecydowanie wspomaga naszą gospodarkę o obiegu zamkniętym. Ważne jest też korzystanie z naturalnych surowców tak długo, jak to tylko możliwe. Jeżeli np. płyty po starych meblach mogą znaleźć jakiekolwiek zastosowanie, zamiast trafiać na wysypisko czy też do niszczarki, warto to wykorzystać.

Czasem wystarczy je lekko odnowić, zmodyfikować przeznaczenie czy też potraktować jako fragment większej całości, aby z powodzeniem mogły być dalej używane.

Zadbaj o odbiór i wywóz odpadów po meblach

Jeśli chodzi o niewielkie odpady, generowane w małych ilościach, możesz je wrzucić do przeznaczonych na nie pojemników. Najczęściej dostarczają je dostawcy stolarni i w takich sytuacjach ich uzyskanie nic nie kosztuje.

W przypadku dużych odpadów należy z kolei powinieneś podpisać umowę na ich odbiór. Warto jednak pamiętać, że ceny za wywóz obecnie bardzo szybko rosną – nawet o 50 proc. z miesiąca na miesiąc!

Warto zaznaczyć, że niektóre firmy same wywożą odpady do punktu recyklingu. Jeśli zdecydujesz się na współpracę z takim przedsiębiorstwem, powinieneś uzyskać umowę mówiącą o tym, że odpady (np. w formie płyt meblowych) zostaną poddane prawidłowej utylizacji. Przekazane meble są segregowane pod kątem tego, z jakich materiałów są wykonane.

Oddziela się je zatem np. od metalu, szkła, tworzyw sztucznych, itd. Później uzyskane w ten sposób surowce poddaje się recyklingowi i sprzedaje się jako materiały do produkcji.

Nie prowadzisz stolarni i chcesz pozbyć się odpadów meblowych jednorazowo?

W takim przypadku wystarczy, że wrzucisz je do kontenerów na odpady wielkogabarytowe. Co jakiś czas pojawiają się one na osiedlach i usuwane są po trzech dniach, chyba ze zostaną zapełnione szybciej. Możesz też samodzielnie wywieźć odpady do wspomnianych już punktów recyklingu.