Stosy zalegających odpadów po produkcji mebli na wymiar to raczej smutny standard w większości polskich stolarni.
Jeśli Twoja firma ma osobny dział który zajmuje się sprzedażą, projektowaniem i zamawianiem towaru to bardzo, a stolarnia to miejsce w którym wyłącznie realizowane są projekty to często dochodzi do sytuacji w której biuro nie ma nawet pełnej wiedzy o ilości dostępnych odpadów które można wykorzystać.
Zamawiasz formatki u zewnętrznego dostawcy ? Gdy tylko transport materiału dotrze na Twoją przygotuj najlepiej taśmę malarską lub inny materiał który nakleisz na odpad. Umieść go w górnej części formatki, i nadaj Twój wewnętrzny numer dla tego odpadu np 1000. Dodanie odpadu do systemu zaraz po otrzymaniu materiału od dostawcy ma ten zasadniczy plus, że łatwo możesz ustalić dokładny dekor który otrzymałeś. Dodawanie elementów w późniejszym czasie może wiązać się już z koniecznością sprawdzania odpadu z próbnikiem – jeśli nie będziesz miał naklejki z określeniem dekoru. Uwaga – do katalogu odpadów nie uda się dodać elementu bez szczegółowego określenia producenta i dekoru.
W kolejnym kroku zmierz odpad, a następnie dodaj odpad korzystając z formularza na stronie stolarze.net lub jeśli robisz to pierwszy raz możesz skorzystać z przycisku “Dodaj odpad” na głównej stronie odpadów meblowych. Jeśli w formularzu podasz swój numer który umieścisz na formatce odnalezienie formatki będzie zdecydowanie łatwiejsze w późniejszym czasie.
Nadanie numeracji odpadom znacząco skróci czas potrzebny na odszukanie interesującego elementu. Dodatkowo oprócz umieszczenia numeru odpadu na taśmie malarskiej, dzięki której możemy numer będzie łatwo dostępny, warto też opisać numer odpadu na jednej z krawędzi formatki. Dzięki temu w sytuacji w której taśma malarska zostanie zerwana w wyniku przesuwania innych formatek, bardzo łatwo będzie odtworzyć jej numer i ponownie nakleić taśmę.
Gdy już dodasz wszystkie swoje odpady do serwisu, wreszcie w łatwy sposób będziesz mieć dostępną informacje o tym jaki odpad własny możesz jeszcze wykorzystać.
Zdecydowanie tak, szanse sprzedaży odpadu z płyty która jest bardzo tania są niestety nie duże, ale ustanowienie procesu wewnątrz Twojej organizacji – “Dodawaj odpad od razu po otrzymaniu materiału”, da Ci narzędzie do zarządzania wszystkimi odpadmi w jednym miejscu. Nawet jeśli nie sprzedaż ich, to będziesz wiedział ile masz elementów na stanie, i projektując kolejne meble możesz zaplanować wykorzystanie odpadów do produkcji elementów konstrukcyjnych, nie widocznych dla klientów.
Świetnym przykładem wykorzystania odpadów z tańszych płyt jest tworzenie półek konstrukcyjnych montowanych pod piekarnikiem. Front otwierany piekarnika najczęściej w całości zasłania płytę meblową. Odpady których wymiary pozwalają nam na wykrojenie formatek o wymiarach co najmniej 596mm x 580 mm warto wykorzystywać do tego typu rozwiązań.
Zarówno płyta MDF jak i płyta wiórowa ma tendencje do zbierania wilgoci z otoczenia. Jeśli planujemy odpady sprzedawać lub wykorzystywać do kolejnych produkcji konieczne jest zapewnienie odpowiednich warunków składowania. Pomieszczenia powinny być przede wszystkim suche i zapewniać wystarczającą ilość miejsca. Popularne w warsztatach składowanie płyt w postaci stojącej jest mało bezpieczne. W przypadku dłuższych elementów z łatwością może dojść do “bananowania” formatki. Dlatego w miarę możliwości należy zapewnić maksymalne położenie formatki pionowo (bez pochyłości) lub płasko na ziemi, pamiętając o izolacji od podłoża.